Dla małych firm

Prowadzisz małą firmę ? U nas znajdziesz odpowiednie oprogramowanie, kasę fiskalną lub zestaw do monitoringu.

Dla większych firm

Wdrażamy najpopularniejszy w Polsce systemu sprzedaży - Subiekt. Posiadamy w swojej ofercie wiele drukarek fiskalnych. Instalujemy alarmy i monitoring, opracowujemy strony www.

Dla biur rachunkowych

Zapewniamy kompleksową obsługę informatyczną biur rachunkowych. Prowadzimy sprzedaż i wdrożenie programów księgowych i płacowych.

Dla firm produkcyjnych

Systemy Insert wyposażone są w API ( sfera ). Za pomocą sfery tworzymy aplikacje wspomagające produkcję. Dla większych firm produkcyjnych polecamy Navireo.

środa, 12 maj 2010 06:14

Wstawianie grafiki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grafikę w Joomli można umieszczać na kilka sposobów. Standardowo na opracowanych przez nas stronach grafikę można umieszczać przez przycisk grafika , za pomocą komponentu Phoca Gallery ( przycisk "Phoca Gallery Image" ) , za pomocą połączenia galerii Picassa z kategorią Phoca Gallery

1. Wstawianie grafiki za pomocą przycisku "Grafika"

 • przyciśnij przycisk grafika , ekran przyciemni się , otworzy się okienko do wczytania grafiki
 • znajdź katalog w którym chcesz fizycznie na dysku umieścić obrazek, domyślnie jest to katalog "images/stories" ( to ustawienie joomli, można to zmienić ) , możemy wybrać jakiś podkatalog
 • wczytaj obrazek do serwera
 • umieść obrazek na stronie
 • jeśli obrazek został już wczytany możesz go umieszczać na stronie wielokrotnie

 

wczytywanie_obr...

Po wczytaniu obrazka możemy ustawić jego parametry

 • zaznaczamy obrazek
 • naciskamy właściwości grafiki
 • wprowadzamy sposób przylegania tekstu , tekst alternatywny ( tekst wyświetlany , gdy przeglądarka nie obsługuje grafiki )
 • możemy umieścić przy obrazku hyperłącze, po naciśnięciu hyperłącza użytkownik zostanie skierowany na wybraną stronę ( więcej o hyperłączach )

parametry_obraz...

2. Wstawianie grafiki za pomocą "Phoca Gallery Image"

Phoca Gallery to galeria , którą instalujemy na tworzonych przez nas stronach. Ma ona bardzo duże możliwości , dokładny opis ( w języku angielskim ) znajduje się tutaj. Na początku musimy wczytać obrazki do galerii. Uruchamiamy phoca gallery -> dodaj wiele. W nowym oknie wykonujemy następujące czynności

 • wybieramy folder do zapisu ( możemy również utworzyć nowy )
 • wczytujemy obrazki za pomocą jednej z trzech dostępncyh metod , najleosze jest wczytywanie za pomocą javy , jednak nie na wszystkich komputerach działa ( pozwala ono wczytać wiele obrazów jednocześnie )
 • wybieramy kategorię ( na tym etapie nie ma możliowści tworzenia kategorii , jeśli wybranej przez nas kategorii nie ma , możemy wyjść z dodawania obrazów , dodać kategorię i wrócić )
 • zaznaczamy pliki do umieszczenia w kategorii
 • zapisujemy pliki ( phoca generuje miniatury )

 

phoca_zapis_obr...

Obrazki wstawiane za pomocą galerii pokazują się na stronach jako miniatury , które po kliknięciu otwierają nowe okienko z pokazem slajdów ( to najczęstsza konfiguracja , można również tworzyć pokazy slajdów bezpośrednio na stronie , wybrać sposób wyświetlania galerii ... )

Aby wstawić miniaturę / miniatury do artykułu naciskamy przycisk "Phoca Gallery Image"

phoca_gallery_b...

Do wyboru mamy następujące typy wyświetlania :

 • kategorie ( oglądający zobaczy po jednej miniaturze z wybranych kategorii )
 • obrazy ( najczęściej stosowany, oglądający zobaczy miniatury z wybranej kategorii )
 • obraz ( oglądający zobaczy miniaturę wybranego obrazu )
 • podmiana obrazów ( oglądający zobaczy obraz główny i miniatury z kategorii , obrazy są widoczne bezpośrednio w artykule )
 • pokaz slajdów ( bezpośrednio na stronie wyświetli się pokaz slajdów )

Po wybraniu typu wyświetlania ustawiamy kolejne parametry , np. czy miniaturki mają mieć podpisy , sposób obramowania , ... .

3. Wstawianie grafiki za pośrednictwem Google Picassa / Google Plusi Phoca Gallery

Metoda ta wymaga utworzenia konta w google z usługą Picasa Web. Aby połaczenie działało prawidłowo musi być wcześniej przez nas przygotowane ( rozmiary miniatur w albumie picasa powinny być takie same jak w galerii phoca ) Na początku synchronizujemy wybrany katalog ze zdjęciami z usługą picasaweb. Album musi być publiczny ( ustawiamy to w narzędzia->opcje->albumy usługi web albums->widoczność nowego albumu).

picassa_album_w...

Po synchronizacji nasz album możemy znaleźć na http://picasaweb.google.com/home .

picassa_album.j...

Przy google plus sytuacja jest trudniejsza , ponieważ nazwa albumu , którą powinniśmy pobrać z URLa nie jest widoczna. Aby znaleźć ścieżkę albumu należy wejść na stronę  https://picasaweb.google.com/lh/myphotos?noredirect=1 ( to odpowiednik strony google plus - zdjęcia zawierający adres url albumu ). Jeśli jednak zadbamy aby nazwa albumu Picasa zaczynała się z dużej litery, nie zawierała żadnych znaków specjalnych ( dopuszczalne tylko "_" ) to nazwa albumu powinna być zgodna z nazwą zawartą w url.

Dodajemy nową kategorię phoca gallery.

phoca_kategorie...
 

Przed pobraniem obrazów z picasa na naszą stronę wskazane jest dopasowanie wielkości obrazów. Wielkości używana przez picasa to :

 • mała miniatura : 48 px
 • średnia miniatura : 104 px
 • duża miniatura : 640 px
 • Jeśli galeria phoca zawiera już jakieś obrazy to po zmianie parametrów należy odtworzyć miniatury.

Przebieg synchronizacji :

Na samym dole parametrów galerii wpisujemy parametry z picasy ( jako użytkownika wpisujemy nasz adres e-mail na którym mamy konto w usłudze google, jako nazwę albumu nazwę html - jest to ciąg znaków pomiędzy ostatnim / a # w przeglądarce przy wyświetlaniu albumu ). Następnie naciskamy przycisk wczytaj znajdujący się na samej górze okna parametrów. Po synchronizacji możemy na naszej stronie używać obrazków z albumu picassy. Jeśli synchronizacja się nie udaje najczęściej przyczyną jest zły status albumu w Picasie lub zły tytuł.

picassa_synchro...

 

4. Wstawianie filmów youtube do galerii Phoca

Znajdujemy film na youtube , który chcemy umieścić na stronie.

Joomla 1.5

Do filmu musimy przygotować obrazek , z którego phoca utworzy miniaturę. Generujemy również kod do umieszczenia na stronie ( przycisk umieść )

youtube.jpg

W galerii phoca wybieramy zdjęcia i przyciskamy utwórz. Następnie zaznaczamy kategorię , wczytujemy obrazek z którego zostanie utworzona miniatura i wstawiamy kod youtube.

phoca_youtube.j...

Joomla 2.5


Podobnie jak w wersji 1.5 wybieramy utworz nowy obraz , później jednak jest dużo prościej - po prostu wczytujemy video z youtube, co przedstawia poniższy film ( uwaga w angielskiej wersji językowej )

Dodawanie filmó...

Dodatkowe informacje

 • technika: joomla 1.5, joomla 2.5
Czytany 34893 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 12 styczeń 2014 21:46

Artykuły powiązane

Copyright © 2020 AR-WAL S.J. . Wszelkie prawa zastrzeżone. Opracowanie strony AR-WAL S.J.