V-SMART instalacja partycje i tworzenie kopii

Index

Kopia bezpieczeństwa to podstawa spokojnego snu informatyka. Pierwszym etapem instalacji v-smart jest instalacja debiana. W celu wykonania obrazu systemu dobrze jest w trakcie instalacji podzielić nasz dysk na partycje. Należy zwrócić uwagę :

 

  • najpierw tworzymy partycję główną od początku , flaga boot, punkt podłączenia / , więcej niż 20 GB
  • partycja swap od końca dysku, rozmiar 1 GB
  • partycja backup w środku dysku, reszta , preferuję typ fat32

 

Na obrazach poniżej przedstawiłem istotne elementy podziału na partycje.

debian_inst1_re...
debian_inst2_wy...
debian_inst3_dy...
debian_inst4_wy...
debian_inst5_pa...
debian_inst6_pa...
debian_inst7_pa...

 

Do tworzenia kopii użyjemy system rescue. Za pomocą komend startx lub wizard uruchamiamy środowisko graficzne ( bardziej zaawansowani użytkownicy mogą wykonać kopie w środowisku tekstowym ). Za pomocą narzędzia gparted możemy zobaczyć w sposób graficzny podział dysku.

 

 

Często jest tak, że mamy już gotową instalację linuxa i nie mamy partycji na wykonanie kopii zapasowej. Za pomocą gparted możemy pozmieniać rozmiary partycji i wstawić partycje backup

 

gparted2_zmiana...

 

Gdy już nasz dysk jest odpowiednio przygotowany uruchamiamy nowy terminal , podłączamy partycję i za pomocą partimage wykonujemy obraz systemu.

 

partimage_tworz...

 

Trzeba jednak pamiętać , że jest to kopia utworzona na dysku lokalnym , który oczywiście może się uszkodzić. Do komputera podłączamy ( jeśli nie był podłączony wcześniej ) zewnętrzny dysk USB. Znów uruchamiamy partimage. Aby partimage zobaczył dołączony dysk USB musimy odświeżyć urządzenia ( refresh devices ). W przypadku USB 1.1 operacja ( i potem kopiowanie ) może być trochę czasochłonne. Na dysku USB powinniśmy mieć partycję fat32 na nasze kopie. Znajdujemy jej nazwę w systemie linux

 

gparted3_partyc...

 

Do wykonania kopii na zewnętrznym dysku musimy mieć podłączoną partcyję backup z dysku w komputerze oraz partcyję docelową za pomocą komendy mount. W terminalu uruchamiamy Midnight Commander ( mc ) i kopiujemy nasz obraz.

 

mc_kopiowanie_p...

 


Poprzednia Następna »

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 styczeń 2015 16:15

Początek strony